Organisation og medarbejdere

ORGANISATION

Faaborg Museum er et statsanerkendt museum, der forener billedkunst, skulptur, arkitektur og møbelkunst fra 1885-1925 produceret af og for en kreds af fynske kunstnere.

MISSION

Fremme og formidle unikke og sanselige kunstoplevelser på Fyn.

VISION

Vi bringer kunsten i fornyet samspil med natur, arkitektur og design.

KONTAKT

Du kan skrive til os på info@faaborgmuseum.dk eller kontakte den enkelte medarbejder.

MEDARBEJDERE

Gertrud Hvidberg-Hansen
Museumsdirektør
ghh@faaborgmuseum.dk
Tlf. 88 44 23 40

Eva Frellesvig
Museumsinspektør
eva@faaborgmuseum.dk
Tlf. 88 44 23 45

Sofie Olesdatter Bastiansen
Museumsinspektør
sofie@faaborgmuseum.dk
Tlf. 88 44 23 42

Tina Anette Madsen
Ph.d-stipendiat
tam@faaborgmuseum.dk
Tlf. 88 44 23 42

Hanne A. Madsen
Administrator
hbm@faaborgmuseum.dk
Tlf. 88 44 23 48

Teresa Tashdjian Madsen
Museumsassistent
ttm@faaborgmuseum.dk
Tlf. 88 44 23 43

Birgitte Pardorf Johansen
Museumsassistent
bpj@faaborgmuseum.dk
Tlf. 88 44 23 46

Sascha Desirée Kinzella
PR- og udstillingsassistent
sascha@faaborgmuseum.dk
Tlf. 88 44 23 47

Jude Solskolsky
Teknisk assistent
jude@faaborgmuseum.dk
Tlf. 88 44 23 51

Bitten Mose Henriksen
Billetsalg (afløser)
bmh@faaborgmuseum.dk

Anders Hoby
Billetsalg (afløser)
ah@faaborgmuseum.dk

Karen Marie Wagner
Billetsalg (afløser)
kmw@faaborgmuseum.dk

Laila Klang Andersen
Gartnerassistent
laila@faaborgmuseum.dk

Emmelie Stautz
Caféansvarlig
emmelie@faaborgmuseum.dk

BESTYRELSE

Jens Thodberg Bertelsen (formand)
Rektor, emeritus

Niels Langkilde (næstformand)
Agronom

Anne-Marie Nielsen
Forhv. museumsinspektør, Antikafdelingen, Glyptoteket

Anne Scott Sørensen
Professor, Institut for Kulturvidenskaber, Syddansk Universitet

Anne Møllegaard Mortensen
Viceborgmester og formand Kultur og Lokalsamfundsudvalget i Faaborg-Midtfyn Kommune

Arne Høi
Arkitekt MAA og institutleder ved Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler for Arkitektur, Design og Konservering

Signe Guttormsen
Billedkunstner

Torben Melander
Faaborg Museums Venner