Organisation og medarbejdere

Organisation og medarbejdere

ORGANISATION

Faaborg Museum er et statsanerkendt museum, der forener billedkunst, skulptur, arkitektur og møbelkunst fra 1885-1925 produceret af og for en kreds af fynske kunstnere.

MISSION

Fremme og formidle unikke og sanselige kunstoplevelser på Fyn.

VISION

Vi bringer kunsten i fornyet samspil med natur, arkitektur og design.

KONTAKT

Du kan kontakte museet på tlf.  62 61 06 45 i telefontiden tirs.-tors. kl. 9.00-12.00, fredage 11.00-13.00, på info@faaborgmuseum.dk eller kontakte den enkelte medarbejder.

MEDARBEJDERE

Anne Højer Petersen
Museumsdirektør
ahp@faaborgmuseum.dk
Tlf. 88 44 23 40

Eva Frellesvig
Museumsinspektør
eva@faaborgmuseum.dk
Tlf. 88 44 23 45

Sofie Olesdatter Bastiansen
Museumsinspektør
sofie@faaborgmuseum.dk
Tlf. 88 44 23 42

Hanne A. Madsen
Administrator
hbm@faaborgmuseum.dk
Tlf. 88 44 23 48

Sascha Desirée Kinzella
PR & Kommunikation
sascha@faaborgmuseum.dk
Tlf. 88 44 23 47

Jude Soskolsky
Museumstekniker
jude@faaborgmuseum.dk
Tlf. 88 44 23 51

Teresa Tashdjian Madsen
Ansvarlig for butik/billet/booking
ttm@faaborgmuseum.dk
Tlf. 88 44 23 43

Lasse Kaae Christoffersen
Formidler
lasse@faaborgmuseum.dk

Laila Klang Andersen
Ansvarlig for grønne områder
laila@faaborgmuseum.dk

BESTYRELSE

Jens Thodberg Bertelsen (formand)
Rektor, emeritus

Morten Schaldemose (næstformand)
Stifter, Soviva Technologies

Dagmar Warming
Forhv. museumsdirektør, Ribe Kunstmuseum

Hans-Christian Jensen
Viceinstitutleder ved Design, Medier og Uddannelsesvidenskab, SDU.

Anne Møllegaard Mortensen
Viceborgmester og formand Kultur og Lokalsamfundsudvalget i Faaborg-Midtfyn Kommune

Arne Høi
Arkitekt MAA og institutleder ved Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler for Arkitektur, Design og Konservering

Signe Guttormsen
Billedkunstner

Hans Henrik de Fine Licht
Formand, Faaborg Museums Venner

sss

REGNSKAB

2021 

2022